Ultra

20,00  sis. alv.

-Miten päädyimme Orwellin vuoteen 1984?

Heikki Suopohja

279 s. 

Kustantaja Elpo, 2025

 

Piileekö Orwellin lausahduksessa sellaista, mille modernit länsimaiset yhteiskunnat ovat tulleet sokeiksi ja, mikä edellyttäisi historian monipuolista uudelleentarkastelua? Tie nykyisyyden ja tulevaisuuden ymmärtämiseen kulkee historiantutkimuksen kautta. Onko länsimainen kulttuuri menettänyt kykynsä oman historiansa rehelliseen tutkimiseen ja kaiken, jo antiikista periytyvän, viisautensa? Olemmeko vajonneet naiiviin tietämättömyyteen myös maailman tämän hetken todellisuudesta?

Historia ei ole vain muistiin kirjoitettu kooste tapahtuneesta. Parhaimmillaan se on väline, joka paljastaa tapahtumista luotuja tarinoita, joilla mennyttä ja tulevaa on voitu ”kontrolloida”. Historiasta kerrotut tarinat ovat olleet aina osa inhimillistä vallankäyttöä, mitä tosiasiaa historioitsijat ovat kyenneet vain harvoin tuomaan rehellisesti julki. Kirja avaa uusia, yllättäviä näkökulmia historiallisen vallan ”kätkettyihin käsikirjoituksiin”.

Tietokirjailija OTL, VT Heikki Suopohja on Kouluneuvos ja vuoden 2008 Pieksämäkeläinen, joka on toiminut lähes 30 vuotta opetusalan organisaatioiden johtotehtävissä.

”Joka kontrolloi menneisyyttä, kontrolloi tulevaisuutta. Joka kontrolloi nykyisyyttä, kontrolloi menneisyyttä.” Kirja tiivistyy näihin George Orwellin väitteisiin. Tavallisen länsimaisen ihmisen kannalta ne tekee kiinnostavaksi ajatus, jonka mukaan joku muu kuin hän itse on hallinnut, ja edelleen hallitsee hänen elämäänsä. Se ei vastaa yleisesti vallalla olevaa käsitystä valistuneesta ja yksilövapauden periaatteille rakennetusta yhteiskunnasta.

Arviot

Tuotearvioita ei vielä ole.

Kirjoita ensimmäinen arvio tuotteelle “Historian kätketyt käsikirjoitukset”

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Olethan huomannut Ultran Rajatietopäivän 20.11. Kylämällä!
Katso koko ohjelma täältä!